Öküzgözü’nün suçu ne?

Öküzgözü’nün suçu ne?

 Vinum Şarap Dergisi'nden Thomas Vaterlaus, Vinum Dergisi'nin Nisan 2018 sayısında yazdığı "Chardonnay'ın suçı ne?" yazısında Türk Şaraplarına da dikkat çekiyor... Dünya'da politik nedenlerle şarapların cezalandırılmaması gerektiğini vurguladığı yazıyı Evren Tonguç'un çevirisi ile paylaşıyoruz... 
 
Duygusal etkenler şarap seçimini etkiliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarına karşı oluşan tepki, bazı şarapseverlerin Amerikan şaraplarına karşı olan tutumunu tamamen değiştirdi. Peki şarapları bu şekilde cezalandırmak mantıklı mı?
 
Kaliforniya, Oregon ve Washington şarapları Avrupa’nın birçok restoranının kavında kurşun gibi ağır, oldukları yerde duruyorlar. „Beyaz Saray'da o garip saçlı adam oturduğu sürece ben bu şarapları içmem.“ lafı bir süredir sıkça söyleniyor. Bu boykotun nedenlerinin tam olarak ne olduğu sorulduğunda değişik yanıtlar alınıyor. Çoğu kişi duygusal nedenler öne sürüyor: „Napa Vadisi’nden bir cabernet sauvignon bu şarapların yapıldığı genel ortamdan ayrı olarak düşünülemez. Bu ortama Donald Trump tabii ki de dahil. Sadece Donald Trump’u düşünmek bile insanı bu şaraplardan soğutuyor.“ Geri kalanlar daha akılcı/rasyonel düşünüyor: „ABD ürünlerini tüketenler dolaylı da olsa Trump’un başkanlığını desteklemiş oluyor. Satılan her şişeden vergi olarak devlet hazinesine para giriyor diye değil aynı zamanda Trump’un başkanlığı aynı zamanda ülkenin genel ekonomik durumu ile sıkı bir şekilde bağlı olduğu için de…“ diyorlar. Halbuki Donald Trump, Thomas Jefferson’dan (1743-1826) sonra şarap üreten ilk ABD Başkanı. Trump, 2012 yılında Virginia eyaletinde Charlottesville yakınlarında Kluge Ailesi’nin bağlarını ve üretim tesislerini satın aldı. İşin ilginç tarafı bu bağlar Thomas Jefferson’un 19. yy.‘da şarap ürettiği Monticello Estate’in de çok yakınında bulunuyor. Ama yine de… Thomas Jefferson nazik, yüksek kültürlü ve derin bir şarap zevkine sahip olan birisi olarak tarihte yerini alırken Donald Trump kısaca „odun“ olarak anılıyor. Ve bu durum şu anda dolaylı olarak Amerikan şaraplarının imajını zedeliyor.
Chirac ve şampanyanın hezimeti
 
Bu durum yeni değil. Chirac yönetimi, 80’li yılların ortasında Muruoa Atolleri‘nde çok tartışılan atom bombası denemeleri yaparken ve bir de bunun üzerine Auckland (Yeni Zelanda) limanında Greenpeace gemisi „Rainbow Warrior“u batırırken üst düzey Fransız şaraplarının satışı dünya çapında gerilemişti. Fransızlar atom bombalarını patlatırken şarapseverler mantarları “plöp“letmek istemiyorlardı. Son yıllarda kalite olarak çok mesafe kat eden Türk şaraplarında da durum aynı. Özellikle öküzgözü ve boğazkere gibi kökü çok eskilere dayanan üzümlerden yapılan şaraplardaki kalite yükselişi dikkate değer. Ama belirttiğimiz gibi: Erdoğan’ın kişiliği ve özellikle siyaseti, bu şaraplardan alınacak keyfi söndürüyor.

Peki üreticileri ve şaraplarını bu şekilde cezalandırmak aslında mantıklı mı? Yanıt: „Hayır!“ Bunun için Kaliforniya’ya bakmamız yeterli. Bir: Kaliforniyalı seçmenler Trump’i seçmedi. İki: Napa Vadisi, Sonoma County ve Santa Barbara’daki şarap dünyası Kaliforniya’nın geri kalanından çok daha liberal ve gelişmeye, ilerlemeye yönelik. Trump yönetiminin aksine Kaliforniya şarap sektörü sulamayı bilinçli yaparak, karbondioksit salınımını azaltarak veya bağlarda çalışan Meksikalı işçilerin entegrasyonunu sağlayarak gittikçe tutarlı bir şekilde bütüncül bir „sürdürülebirlik“ felsefesi uyguluyor.  Başka şekilde söylemek gerekirse: Kaliforniya şaraplarını içenler Trump’ın politikasını değil, tam tersi ona karşı direnişi destekliyor. Bu durumun farkına varanlar için Kaliforniya şaraplarının tadı daha önce olmadığı kadar güzel geliyor! Aynı durum Türk şarapları için de geçerli. Kadim üzümlerin rönesansı ile birlikte Kavaklıdere gibi üreticiler Türkiye’nin yüzyıllardır süregelen şarap geleneğine heyecan verici yenilikler getiriyorlar. Ancak İslam’ın etkin olduğu ülkede Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi şarap pazarlaması ve tüketimi konusunda kısıtlamalar koydu. Birçok üretici yalnızca ihracat sayesinde ayakta kalabiliyor. Yani aslında, Türk üreticilerin şaraplarını içtiğimiz zaman Türkiye’nin liberal ve keyif dostu kesimlerini desteklemiş oluyoruz. Bu nedenle: Şarapları suçlamayın/cezalandırmayın! Bundan neredeyse her zaman yanlış kişiler karlı çıkıyor!
 
Thomas Vaterlaus (Vinum Dergisi, Nisan/2018) çeviri: Evren Tonguç

Not: Chardonnay'ın suçu ne? Yazı başlığı Öküzgözü'nün suçu ne? olarak Keyif Notları tarafından değiştirilmiştir.
 

Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
IWC 2018 Türkiye Sonuçları IWC 2018 Türkiye Sonuçları İnternational Wine Challange (IWC) 2018 'de Türk şarapları toplam 117 madalya kazandı.Bu yıl ise İnternational Wine Challange (IWC) 2018 sonuçlarına göre: Türk şarapları: 25 Gümüş Madalya 43 Gümüş Madalya ve 49 Commended Madalya olmak üzere 117 madalya aldılar. Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018  The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de Sommeliers’ Selection 24-25 Kasım 2018 The Marmara Taksim'de Mundus Vini 2018 Türkiye Sonuçları Mundus Vini 2018 Türkiye Sonuçları 25.02.2018 MUNDUS VINI Spring Tasting 2018 ve 02.09.2018 MUNDUS VINI Summer Tasting 2018 tarihlerinde yapılan yarışmalarda Türk Şarapları, 2018 yılında 12 Altın Madalya, 16 Gümüş Madalya Kazandılar Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha'da Sibel Köse ile Jazz & Tapas Bakucha Mutfak’tan harika Tapas’lar ve leziz şaraplar eşlik edecek. 27 Temmuz 2018 Cuma Saat 20.00'de başlayacak gece için:Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon : 0533 5141490 ve info@bakucha.com Arcadia Bağları Hamitabat Köyü Lüleburgaz- Kırklareli  Challenging Master Classes 2018  Challenging Master Classes 2018 Oz Clark ve Madeleine Stenwreth MW, ikincisi organize edilecek olan “Challenging Master Classes” için 7-8 Nisan 2018’de Türkiye’de olacaklar. Sommeliers’ Selection 2018 Sommeliers’ Selection 2018 Bu seçkin tadım organizasyonunda; 17-18 Şubat, Walk Around Tasting ve 18 Şubat, Pazar günü yapılacak “Master Class” tadım seansları yapılacak.Sektör profesyonellerine açık olan etkinlik hakkında daha geniş bilgi ve bilet www.gustobarshop.com da. Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 İlkini geçen yıl yayımladığımız, Keyif Notları Türkiye Şarapları listemize oldukça keyifli tepkiler aldık. Olumlu , olumsuz tüm değerlendirmelerinize teşekkür ederiz. Sizlerde gelen geri bildirimler ışığında, Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 listemizi hazırladık. 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları Doluca Şarapları 90. Yaşında Doluca Şarapları 90. Yaşında 1926 yılında,Kınalı Yapıncak, Karalahna üzümlerinde yapılan şaraplar başlayan yolculuğu, bugün yaklaşık 15 milyon kapasiteli, Türkiye'nin büyük şarap üreticilerinden biri olarak yoluna devam ediyor. Duluca Şarapları'nın 90 yılı nedeniyle,Doluca Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kutman'nın kaleminden Doluca'nın 90 yılı.... 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 yılı Bodrum'da bulunan Karnas Bağları'nda, bağ sezonun nasıl geçtiğini Karnas Şarapları'ndan Selva İşmen yazdı..
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy