Port Alaçatı Şarap Festivali

Port Alaçatı Şarap Festivali

Tarihte şarapçılıkta ön sıralarda yer alan Çeşme yarımadası günümüzde de bu geleneği sürdürmeye hazırlanıyor. 24-25-26 Haziran tarihlerinde Alaçatı Port, ‘Alaçatı Port Şarap Festivali”ne ev sahipliği yapıyor.

Port Alaçatı, kalabalık şehirlerin ve normal yaşamın yorucu temposundan kurtulmak isteyenlere sakin bir yaşam stili, aktif bir ortam arayanlara ise sörf, yelken, derin deniz balıkçılığı ve diğer pek çok spor olanakları ve farklı etkinlikler sunuyor.

Port Alaçatı 2011 yazına bir şarap etkinliği ile başlıyor. Port Alaçatı Şarap Festivali süresince yapılacak “Şarap” etkinlikleri kapsamında, ziyaretçiler,  Türkiye’nin önde gelen şarap üreticileri tarafından kurulan tadım stantlarında birbirinden lezzetli şarapları tatma fırsatı yakalayabilecekler. Şarap tadımları, 24-25-26 Haziran 2011 tarihlerinde 18:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

14 ayrı üreticinin 130’a yakın şarabını tatma fırsatı şarapseverleri bekliyor!
Port Alaçatı Şarap Festivali’ne katılacak üreticiler arasında Arcadia, Büyülübağ, Diren, Doluca, Kavaklıdere, Kayra, Pamukkale, Sevilen, Şato Nuzun, Umurbey, Urla, Vinkara, Vinoluş ve Yazgan, Yücel firmaları yer alıyor.

Port Alaçatı Şarap Festivali süresince, Port Alaçatı yeme- içme mekanları Deli Deli Resto-Bar, Ferdi Baba Restaurant, Kydonia, Marina Lokanta, O Ev, Port Restaurant, Porto Maria ve The Winston Club; ziyaretçilere mükemmel şaraplar ile tadacakları eşsiz lezzetler hazırlıyorlar.

Seminerler ve söyleşiler  
Etkinlik kapsamındaki seminer ve söyleşiler ücretsizdir ve Deli Deli Resto-Bar’da  gerçekleşecektir.

ETKİNLİK TAKVİMİ
> 24 Haziran 2011 Cuma
Port Alaçatı Şarap Festivali Açılış Kokteyli
19:00 / Port Alaçatı Etkinlik Alanı

> 25 Haziran 2011 Cumartesi
Şarapta Meşe
19:00 / Deli Deli Resto-Bar
Jean Luc Colin - Önolog

Eski Dünya - Yeni Dünya Şarapları & Şarapçılığı
20:00 / Deli Deli Resto-Bar
Perran Arıbal - Şarap Eğitmeni

> 26 Haziran 2011 Pazar
Monosepaj & Kupaj Şaraplar
19:00 / Deli Deli Resto-Bar
Jean Luc Colin - Önolog

Öküzgözü & Boğazkere Üzümleri
20:00 / Deli Deli Resto-Bar
Saba Açıkgöz – Önolog

> 24 - 25 Haziran Cuma - Cumartesi
18:00 – 22:00 saatleri arasında şarap üretici tadım stantlarından 130’a yakın şarabın tadımı yapılabilecektir.


Jean Luc Colin
Fransa’daki üst düzey eğitimine Nantes Üniversitesi’nde Gıda Tarımına Uygulanmış Bitki Fizyolojisi Eğitimi (Maîtrise Physiologie Végétale appliquée à l’agroalimentaire Université de Nantes, 1988) alarak başladı. Daha sonra Bağcılık ve Şarapçılık üzerine Bordeaux Üniversitesi’nde eğitimine devam etti (Diplôme d’Etudes Approfondies en Ampélologie et Oenologie Université de Bordeaux, 1989) ve bu eğitimini Şarap Uzmanlığı bölümüyle tamamladı (Diplôme National d’Oenologie (Université de Bordeaux, 1990).
Profesyonel hayatına 1990–1991 yıllarında başlayarak Bordeaux (Pessac-Leognan ve Barsac) ve Armagnac'da çeşitli satolarda yardımcı şarap üretim uzmanı olarak çalısan Colin;1991–2002 yılları arasında Kavaklıdere Şarapları A.Ş.'de şarap üretim sorumlusu olarak çalıştı. Kavaklıdere firmasında, özellikle Türkiye bağcılık ve şarapçılık sektörüne Narince, Öküzgözü, Boğazkere ve Kalecik Karası üzümlerin üretilmesine destek vererek bunlardan yapılan monosepaj şarapların piyasaya sunulmasını sağladı. 2002 yılında Anatolian Vineyards şirketini kurdu ve danışmanlık hizmeti vermeye başladı:
Sevilen 2002–2004, Pamukkale 2002–2004, Mey – Kayra 2004–2006, Selendi 2002, Yücel Vineyards 2006, Umurbey Şarapları 2006, Diren Şarapları 2006

Perran Arıbal
Ankaralı olan Arıbal, uzun yıllardır içinde bulunduğu şarap sektörüne; 1997 yılında Kavaklıdere Şarapları A.Ş.’ de Halkla İlişkiler, Eğitim ve Reklam Sorumlusu olarak adım atmıştır. 2005 Şubat ayında emekli olduğu Kavaklıdere Şarapları’nda bulunduğu süre içerisinde hem nihai tüketici hem servis personeli hem de şarap sektörü çalışanlarının eğitiminde farklı tekniklerin yaratılması ve gerçekleştirilmesi, tadım organizasyonları, yeni ürün lansmanları, basın ilişkileri gibi pazarlama ve tanıtım konularında çalışmıştır.
2005 Şubat'ında ise İstanbul'a gelerek, 2007 yılına kadar, sektörde bulunan Napa California Şarapları, Kerme Fransız Şarapları ve Corvus ile tadım, eğitim ve tanıtım konularında sürdürdüğü çalışmalarını Kayra Şarap Akademisi Eğitim Müdürü olarak devam ettirmiştir.
Kasım 2008 itibariyle, tarafsız ve atölye çalışmaları ağırlıklı eğitimler veren “Anatolian Wineyards” ekibiyle birliktedir.
Ocak 2010 tarihi itibariyle şarap, zeytin ve zeytinyağı, çay, kahve başta olmak kaydıyla tüm Gusto Lezzetler ile ilgili etkinlikler düzenleyen ve sektörel işbirliği – güç birliği projeleri üreten Vinovasyon Ltd. Şti.’nin kurucularındandır.

Saba Açıkgöz
2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, Bordeaux II Victor Segalen Üniversitesi Önoloji Bölümüne devam ederek Önolog unvanı aldı (Oenologue Diplômé d'Etat Université de Bordeaux 2005). Açıkgöz; üç yıl boyunca Domaine De Cantemerle'de (AC Bordeaux Supérieur) hem bağcılık yönetiminde hem de şarap üretim sorumlusu olarak çalıştı (2003–2005).
Daha sonra Château Gruaud-Larose'da (Grand Cru Classé en 1855) kısa bir süre, fermantasyon yöntem iyileştirilmesinden sorumlu şarap üretim uzmanı olarak çalışan Açıkgöz; 2005 yılında Türkiye'ye dönerek 2005 ve 2006 hasat kampanyaları sırasında Mey A.Ş.'de Önolog olarak görev yaptı.
Daha sonra Jean Luc Colin ile birlikte çalışmak üzere, 2006 yılında Anatolian Vineyards şirketine ortak olarak, danışmanlık hizmetine başladı.
 
Vinovasyon
Organizasyon Direktörü : Perran Arıbal
İletişim bilgileri: T   : 0 216 478 63 19
M : perrana@vinovasyon.com

Port Alaçatı
Koordinasyon: Derya Yıldırım
İletişim bilgileri:T: 0232 716 63 73
M: dyildirim@portalacati.com.tr


Mesaj Gönder
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.
Öküzgözü’nün suçu ne? Öküzgözü’nün suçu ne? Vinum Şarap Dergisi'nden Thomas Vaterlaus, Vinum Dergisi'nin Nisan 2018 sayısında yazdığı "Chardonnay'ın suçı ne?" yazısında Türk Şaraplarına da dikkat çekiyor... Dünya'da politik nedenlerle şarapların cezalandırılmaması gerektiğini vurguladığı yazıyı Evren Tonguç'un çevirisi ile paylaşıyoruz...  Challenging Master Classes 2018  Challenging Master Classes 2018 Oz Clark ve Madeleine Stenwreth MW, ikincisi organize edilecek olan “Challenging Master Classes” için 7-8 Nisan 2018’de Türkiye’de olacaklar. Sommeliers’ Selection 2018 Sommeliers’ Selection 2018 Bu seçkin tadım organizasyonunda; 17-18 Şubat, Walk Around Tasting ve 18 Şubat, Pazar günü yapılacak “Master Class” tadım seansları yapılacak.Sektör profesyonellerine açık olan etkinlik hakkında daha geniş bilgi ve bilet www.gustobarshop.com da. Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 İlkini geçen yıl yayımladığımız, Keyif Notları Türkiye Şarapları listemize oldukça keyifli tepkiler aldık. Olumlu , olumsuz tüm değerlendirmelerinize teşekkür ederiz. Sizlerde gelen geri bildirimler ışığında, Keyif Notları Türkiye Şarapları 2017 listemizi hazırladık. 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları 2017 Ankara Bağ Raporu, Gordias Bağları Doluca Şarapları 90. Yaşında Doluca Şarapları 90. Yaşında 1926 yılında,Kınalı Yapıncak, Karalahna üzümlerinde yapılan şaraplar başlayan yolculuğu, bugün yaklaşık 15 milyon kapasiteli, Türkiye'nin büyük şarap üreticilerinden biri olarak yoluna devam ediyor. Duluca Şarapları'nın 90 yılı nedeniyle,Doluca Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kutman'nın kaleminden Doluca'nın 90 yılı.... 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 Bodrum Bağ Raporu, Karnas Bağları 2017 yılı Bodrum'da bulunan Karnas Bağları'nda, bağ sezonun nasıl geçtiğini Karnas Şarapları'ndan Selva İşmen yazdı.. 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları 2017 Kırklareli Bağ Raporu, Chamlija Bağları Avrupa bağlarını da ağır hasar veren 21 Nisan’daki Polar Vortex soğuklaması Istranca’da 400-300 m rakımlarda ciddi don hasarlarına sebep oldu. Mayıs ayı mevsim normallerinde geçer iken; 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Ergenekon Bağları 1 salkım bile hastalığa fire vermeden 120 dönümde 80 ton üzüm topladığımız bir yıl oldu 2017. Yakın çevremizden geçen dolular, sert yağışlar, hastalık ve bağ zararlıları bizi pas geçtiler çok şükür 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Gali Bağları 2017 Gelibolu Bağ Raporu, Gali Bağları Eylül başı, Cabernet Franc ve Cabernet Sauvginon'ları, Eylül ortası hasat ettik. Bu yıl ayrıca, 700-800 şişelik bir Viognier denememiz olacak..
Videolar
Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Laure Colombo Şaraplarını Anlatıyor Rhone Vadisi, Cornas'da bulunan "Centre Oenologique des Côtes du Rhône” Jean Luc Colombo eşi Anne ve kızları Laure tarafından işletiliyor. Cornas başta olmak üzere son 25 yılda bölgede ses getiren, devrimci çalışmalar yürüten Jean Luc ColomboCaz ve Şarap Caz ve Şarap Avignon'da küçük bir şarap kavı: Cave du Bouffart. Burada bölgenin az bulunan şaraplarını bulmak mümkün hatta küçük tadım menüsünden de o gün açılan şaraplarda test etme şansınız da olabiliyor...Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Teruarını Anlatıyor Kalecik'in özel üzümü olan Kalecik Karası' nın teruar özelliklerini Prof. Dr.Sabit Ağaoğlu Keyif Notları'na anlattı.Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Bağ Bozumu Şenlikleri 2015 Keyif Notları, Barbare Bağları ve Chateau Nuzun Çeşmeli Bağları'ndaki üzüm hasatına katıldı. İşte Barbare ve Çeşmeli Bağları'ndan keyifli şenlik görüntüleriGülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Gülcihan Ağaoğlu'ndan Tomurcukbağ'ın Serüveni Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu' nun 45 yıl önce, Kalecik Karası üzümü üzerine yaptığım doktora çalışmasıyla başlayan Tomurcukbağ serüveni, Gülcihan Ağaoğlu anlatıyor.Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası'nı Anlatıyor Prof. Dr. Y. Sabit Ağaoğlu Kalecik Karası Üzümünü Anlatıyor Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Cem Çetintaş Melen Manastırı'nın Öyküsü Nif Bağları Nif Bağları İzmir Kemalpaşa'da kurulan Nif Bağları'nda keyifli görüntüler....Şatomet Bağları Şatomet Bağları İzmir Urla Bademler Köyü'nde kurulan Şatomet Bağları'ndan Keyif Notları izlenimleri...Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Haşim Yunatçı Çamlıbağ'ı Anlatıyor Yunatçılar Şarapçı'lıktan Çamlıbağ Şarapları'na Haşim Yunatçı, 1925'de başlayan şarap serüvenlerini anlatıyor...

Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy