Nurol Pınartadimyazisohbet
yazi
1929 Bahar Yemeği1929 Bahar Yemeği Denizli Güney’deki bağlardan gelen Cabernet Franc üzümlerinden yapılan şarap,7 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirilmiş ve sadece 5814 şişe üretilmiş. Dana ossobuco ve safranlı risotto ile birlikte de lezzetliydi. Kasım Ayında ToulouseKasım Ayında Toulouse aslında daha hep gitmeye gerek görmediğimiz bir Fransız klasiği olan L’entrecote’a girdik. Burada herkesin bildiği et ve patates kızartmamıza, şarap seçeneğinin fazla olmadığı listeden genelde,mekân için üretilen Bordeaux bölgesi şarabı tercih edilirken biz yine az bilenen bir bölge olan Fronsac’dan bir kırmızı şarap içmeyi tercih ettik. Gaillac, Küçük Bir Şarap ŞehriGaillac, Küçük Bir Şarap Şehri Gaillac, çok bilinmeyen küçük bir şarap şehri, biz burayı yıllar önce Paris’te pek bilinmeyen kasabaları tanıtmak amacıyla yapılan bir şenlik de tatlı şarabı ile tanımış ve bu sempatik tatlılıktan çok hoşlanmış, oraya da gitmeliyiz diyerek listemize eklemiştik. Rimini-Parma-ModenaRimini-Parma-Modena 24 ay dinlendirilmiş peynir ve et çok lezzetliydi. Bir tabak Barolo risottoyu da paylaşmak üzere söyledik, garsonun tavsiyesi ile Podere Crocetta Zibello Nebbia e Sabbia Lambrusco Dell'emilia zaten masamız da çoktan yerini almıştı İtalya'nın Ortası Bolognaİtalya'nın Ortası Bologna Böylece hafif köpüklü bir şarap olan Pignoletto üzümünden yapılan şarapla burada tanıştık ve bundan sonra hemen hemen tüm yemeklerimizde başlangıç olarak bu şarap bize eşlik etti, Rudolf ile Bizim MasaRudolf ile Bizim Masa Daha sonra Petrus sote edilmiş kazciğeri ayva kopmost ve karamelize hibiskus esansı ile geldi. Bu arada şarabımız Corvus tarafından Rudolf için üretilmiş olan Vasilaki, Chardonay, Viogneir ve Moscato kupajı R Beyaz 2012 kadehlerimizdeki yerini çoktan almıştı. Sonraki Ortaçağ'a Yolculuk, FigeacOrtaçağ'a Yolculuk, Figeac Çok merak ederek geldiğimiz bu yer ne yazık ki Türkiye’de pek bilinmese de oldukça turistik… Antik Mısır hiyorogliflerini çözen ilk kişi olan Jean François Champollion bu kasaba da doğmuş. En hareketli meydan ve tabii müze onun adını taşıyor. Tatlı SamosTatlı Samos Manoletes ve Ampelos’a uğrayarak, binseksen metre yükseklikteki bağları görmek önceliğimizdi. Manolates’e tek kelime ile bayıldık, daracık sokakların her yerinde seramik atölyeleri vardı ve herkes bize hoş geldiniz diyordu Bordo'nun AkşamlarıBordo'nun Akşamları Bir de bu gezinin yaratıcısı Cem’in önerisi ile nihayet son gece gidebildiğimiz Le Cafe du Levant var, güzel ve şık bir brasserie örneği olan bu yer, daha kapıdan içeri girerken, bizi saran bir sıcaklığa sahipti, bu da hepimizin çok hoşuna gitti Cahors’da  Foies Gras, Toulouse’da CassouletsCahors’da Foies Gras, Toulouse’da Cassoulets Lot Bölgesinin başkenti olan Cahors’ a sadece bir gece kalmak üzere gitmişken güzelliğine ve sakinliğine hayran kalarak iki güzel gün geçirdik.
4 3 2 1
tadim
Büyülübağ Sultaniye 2010
Parlak beyaz altın Berrak ve canlı görünümü var. Burunda meyvemsi tonlar abartılı egzotik meyveler, ananas, muz, pepino, çarkıfelek. Damak burunla uyumlu yüksek alkol ve düşük asitti var.Denge biraz alkolden yana kaymış. Hafif tatlı içimiyle yumuşak tonları olan fazla derinliği olmasa da günlük içim güzel sayılabilecek bir şarap.
80.012/10/2011
Kracher Spatlese 2008
Canlı limon çiçeği renginde.Zengin ve meyvemsi bir burunu var. özelikle Olgun kayısı, elma, nektarin. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzeri gövdesi var.Gerilerde hafif kavun, portakal ve bal hissediliyor.Dengeli ve yumuşak içimli, iç baymayan bir tatlılığı ve uzun sayilabicek bir finali var.
88.010/15/2011
Moscatel Iberia
Koyu kehribar, parlak ve temiz görünüşlü. Burunda kayısı, şeftali, bal, nektarin ve trunç reçeli. Damak burunla uyumlu ortanın biraz üzere gövdeye sahip, alkol asit dengesi çok iyi. Ağızda tatlı kremamsı bir akıcılığı var.Uzun sayılabilecek bir bitişde sizi terk etmeyen tatlı meyve tatları, Bulunduğunda alınması gereken Malaga şaraplarından biri...
86.09/24/2011
Quitapenas Dorado Malaga Moscatel
Parlak sarı altın. Burun son derece zengin ve tatlı olgun meyvemsi tonlar baskın... Şeftali, bal, limon,elma. Damak burunlar uyumlu ortanın biraz üzeri gövde kendini fazla hissetirmeyen alkol ve asite sahip,damakta yogun olan tatlımın finalde bergamut reçelini andıran lezzete bırakıyor. Fiyat kalite dengesi çok iyi Malaga muskatı...
83.09/24/2011
Chateau Les Sablines Monbazillac 2002
Parlak sarı altın. Burunda çok zengin portakal, portakal çiçeği, bal, şeftali, kuru kayısı ve pestilimsi dokunuşlar...Damak burunlar uyumlu ortanın biraz üzerinde gövdeye sahip. Asit alkol dengesi çok iyi.Ağızı dolduruyor. Uzun sayılabilecek bitişinde portakal kabuğunda gelen kekremsi tatlar uzun süre sizle kalıyor. Güzel bir Monbazillac
86.09/24/2011
Talay Cabernet Sauvignon Merlot 2009
Koyu bordo, siyaha yakın bir görünümü var. Olgun kırmızı meyveler, özellikle olgun kiraz ve böğürtlen.Tatlı sert bir tanen yapısıyla hoş içimli. Damağı fazla yormayan, uzun sayılmayacak bir bitişe var... Fiyat kalite dengesi iyi şaraplardan. Adaya özgü Cabernet Sauvignon Merlot kupajı denemek isteyenler için iyi bir şarap.
82.07/12/2011
Vega-Sicilia Valbuena 2001
Koyu bordo, olgun kiraz,vişne, toprak, nane ve gerilerden deri kokusu. Güçlü tanen ve yüksek alkolü vede dengeli bir şarap. Uzun sayılabilecek meyvemsi bir bitişe sahip.
90.04/28/2011
Sevilen Pink Fume Merlot 2009
Kırmızı yakın bir pembe. Burun damak uyumlu, hafif füme tonlar ön planda. nektarin, çilek kokuları da var. Damaktaki minik boluncuklar ve dengeli asit şaraba canlılık veriyor. Dengeli ve güzel bir roze.
88.23/25/2011
Château Lanessan 2007
Koyu bordo. Damak ve burun uyumlu meşe, vanilya, kırmızı orman meyveleri, orta gövdeli, tanenleri güçlü, orta bir bitişi var. Ağızda ipeksi bir akıcılığa sahip.
82.03/14/2011
Miguel Torres Salmos 2005
Koyu bordo. Burundan baharatsı ve meyvemsi kokular var. Damakta vanilya ve yumuşak bir dokuya sahip. Alkol biraz baskın olsa da rahat içimli bir şarap. Meyvemsi ve güçlü şarap severlere önerilir...
88.02/22/2011
Pazo De Senorans Albarino 2009
Parlak saman sarısı, hafif yeşil ışıltıları var. Burunda zengin sayılabilir belirgin bir elma, greyfurt, limon. Damakta yüksek asit şarabı biraz fresh kılıyor. İpeksi bir akıcılığı var. Dengeli uzun sayılabilecek bir bitişe sahip bir iki yıl içinde keyifle yudumlanabilir.
89.02/21/2011
Marqués de Riscal Reserva 2005
Renk koyu yakut. Öne çıkan kokular, ahududu, böğürtlen, tütün, meyan kökü ve kırmızı kuru meyveler. Orta gövdeli yumuşak içimli, güzel tanenlere sahip iyi bir Rioja örneği. Alkol 13.5 olmasına rağmen önplana çıkmıyor. Şuan içilebeleceği gibi yıllanma potansiyeline de sahip.
83.02/12/2011
Black Noble
Siyah şişesiyle davetkar bir görüntüsü var. Yeşil altın. Burun da damak da çok zengin. Kahve, çikolata, kırmızı meyveler, mürdüm eriği, vanilya. Damakta yoğun, güçlü ve dengeli. İpeksi bir yumuşaklığın ardından uzun bir bitişi var.
94.01/5/2011
© 2010 keyifnotlari.com Tüm hakları saklıdır.

...Bİ AKSİLİK OLMAZSA YENİLENİYORUZ!!!..... ÇALIŞMALARIMIZ BİRAZ KEYFİ İLERLEDİĞİ İÇİN DE ÇOK YAKINDA DEĞİL, daha yakında geleceğiz......iSTERSENİZ TEKRAR GELİN... YA DA BEN ne olur ne olmaz BİR ESKİ SİTEYE BAKIP ÇIKAYIM DİYORSANIZ, buyrun keyfiniz bol olsun........ Yemek, şarap kültürü üzerine yazı, değerlendirme ve yorumların olduğu bir içeriğe sahip enogastronomi sitesidir.

Burada yer alan yazılar, değerlendirmeler ve yorumlar hiçbir markanın reklamına,tanıtımına yönelik değildir. Hiç kimseyi alkole özendirmeyi amaçlamaz. Yaşam biçimimiz olan yemek ve şarap kültürü üzerine özgürce düşüncelerimizi paylaştığımız enogastronomi düşünce platformdur.

Unutmayın ki: Bütün faydalı şeyler gibi alkollü içeceklerde fazla tüketildiğinde insan sağlığına zararlı olabilir.

alkol dostunuz değildir.
şarap tadımı ve tadım notları, şarap yorumları
Sosyal güvenlik uzmanı burak gençcan caddeköy pasta cafe küçükbakkalköy